Fzt. Zeynep Karakul Meral

Uzman Fizyoterapist Duyu Bütünleme Terapisi

Zeynep Karakul Meral, 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olmuştur. 2010 yılında ise Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Ergoterapi yüksek lisansını tamamlamıştır. 2004-2007 yılları arasında Ankara Önder Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Pediatrik rehabilitasyon alanında daha sonra Ankara Fizik Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Nörolojik rehabilitasyon üzerine çalışmıştır. 2008 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Prof. Dr. Hülya Kayıhan’dan Duyu Bütünlemesi değerlendirme ve tedavisi kurslarını başarıyla tamamlamıştır.
2008 yılında İstanbul’daki çalışma hayatına Çare Gelişim Hizmetleri’nde başlayan Meral; burada görev aldığı iki yıl boyunca Duyu Bütünleme Terapisi, Nöro-gelişimsel Terapi ve Ergoterapi üzerine çalışmıştır. 2014-2018 ağustos ayına kadar Erken Destek Eğitim Merkezinde Duyu Bütünleme ve Pediatrik Rehabilitasyon çalışmalarını sürdürmüştür. 2017 yılında ‘Ayres Sensory Integration Certificate Program’ (4 modül) başarıyla tamamlamıştır. Uluslararası geçerli Ayres Sensory Integration and Praksis Test (SIPT) sertifikalı ve uygulayıcısıdır. Gelecek Çocuk Gelişimsel Danışmanlık’ın Psikolog Duygu Gür ile birlikte kurucusudur.

Katıldığı kurs ve seminerler:

* ‘CP’de Multidisipliner Yaklaşımlar ve Güncel Gelişmeler’ Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve rehabilitasyon Y.O. Şubat 2007. Ankara

* ‘Duyu Bütünlüğü I ve II’ Prof.Dr. Hülya Kayıhan. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi. Şubat/Mayıs 2008. Ankara

*Blending intervention approaches in children with developmental disorders’ Mary Halloway, OTR, NDTA. 2014. İstanbul.

*’Sensory integration Perspective’ The university of Southern California and Western Psychological Services. Course I: Sensory Integration Certification Program. Stefanie Bodison, OTD.OTR/L, C/NDT. 13-17 Ekim 2014. İstanbul

*’Oral Motor Yapıların Duyusal ve Postüral Fonksiyonlar ile Entegrasyonu’ Oetter /Richter, OTR/L, Faota. 2015. İstanbul.

* ‘1. Uluslararası Gelişimsel Pediatri Kongresi’ ‘Otizm Spektrum Bozukluğunda Uygulanabilir Erken Müdahale Modelleri Kursu’. 2-5 Aralık 2015.İstanbul 

* ‘CLASİ Ayres Sensory Integration Certificate Program: Comprehensive Assesment in ASI* Modules 2&3. Zoe Mailloux, OTD,OTR/L,FAOTA. 26 şubat-2 Mart 2017. Girne/KKTC.

* ‘CLASİ Ayres Sensory Integration Certificate Program: Clinical Reasoning in ASI Fidelity to ASI Intervention Modules 4&5* Susanne Smith Roley, OTD,OTR/L, Cofounder, Clasi. 25-30 Mayıs 2017. Girne/KKTC.

*‘CLASİ Ayres Sensory Integration Certificate Program: ASI Intervention ,Module 6’ Susanne Smith Roley, OTD,OTR/L, Cofounder, Clasi. 2-5 Agustos 2017. Antalya.

* ‘Supporting Infant and Child Development Trough Sensory Integration’ Susanne Smith Roley, OTD,OTR/L. 6-7 Agustos 2017. Antalya.

* ‘Autism Course Clinical Reasoning: Assesment and Desining Treatment’ Richard Furbush, MS OTR/L. 8-9 Agustos 2017. Antalya.

* ‘7. Uluslararası Cerebral Palsy ve Gelişimsel Bozukluklar Kongresi.* 23-24 şubat 2018. İstanbul.