DIR Floortime

DIR Floortime Nedir?

DIR Floortime çocuk psikiyatristi Dr. Stanley Greenspan’ın tipik gelişim gösteren çocuklar ve aileleri ile ilgili yapmış olduğu çalışmalarından yola çıkarak Psikolog Dr. Serena Wieder ile birlikte geliştirmiş olduğu bir modeldir. Bu model, değerlendirme ve sonrasında çocuğun gelişimini desteklemek için gerekli müdahale programını içermektedir. Bu modelde çocuk ve aileyi, hatta bakım verenleri birlikte değerlendirmek önemli bir özelliktir.

Değerlendirmede çocuğun bireysel farklılıkları önemsenerek, sadece takvim yaşı değil gelişimsel olarak gelişimin hangi seviyesinde olduğu da dikkate alınır.

Oyunu terapi aracı olarak kullanan bir yaklaşımdır. Gelişimi desteklemek için yerde oyun / Floortime yöntemi uygulanırken, karşılıklı ilişkinin ve AFEKT’in (duygulanım ve heyecan içeren etkileşim) çocuğun gelişimindeki önemini vurgular.

DIR Modeli Nelerden Oluşmaktadır?

Kısaca D-I-R harflerinin bir araya gelmesinin kısaltılmışıdır.

D (Developmental) Gelişimsel: Dr. Greenspan tarafından geliştirilmiş 9 basamak olarak tanımlanmıştır. Çocuğun gelişim seviyesi bu basamaklara göre incelenir.

I (Individual) Bireysel: Her çocuk ve birey kendine ait özellikleri ile ele alınır. Duyusal işlemleme farklılıkları, fizyolojik, motor ve psikolojik gelişimi, çocuğun bireysel özelliklerini oluşturur.

R ( Relationship-based) İlişki Temelli: Bireyler arasında oluşan ilişkinin özellikleri çocuğun sosyal ve duygusal gelişimini destekler.

Model Kimlere Uygulanabilir?

Otizm, yaygın gelişimsel bozukluklar

Genel gelişim gerilikler, sendromlar

Öğrenme ve dikkat ile ilgili zorluklar

İletişim ve dil ile ilgili zorluklar

Kimler DIR Floortime Terapisi Yapabilir?

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan ICDL (Interdisciplinary Council on Developmental and Learning Disorders) ve Profectum kurumları tarafından verilen farklı seviyelerdeki eğitimleri almış ve uygulayıcı sertifikasına sahip olmuş meslek uzmanları DIR Floortime terapisti ünvanı alır.